BgDomakinq.com



Предходна обяваПредходна обява    Следваща обяваСледваща обява

Закони на медиите,нМаршал и Ерик Маклуън - 15.00 Лв


Закони на медиите,нМаршал и Ерик Маклуън titite_13.jpg Big

Закони на медиите,нМаршал и Ерик Маклуън titite_13.jpg
увеличи









Потребителят е неактивен
Брой оценки:  1  1 stars
Рейтинг: 100% Позитивна!
Регистриран на: Ноември 2012
Местоположение: гр. София
Последно активен в ОБЯВИ на:Ср 6 Февруари 2013 в 16:55 часа
Последно активен във форум на:Ср 6 Февруари 2013 в 16:55 часа
Подпис:
Форум информация
Виж други обяви на този потребител
rating add rating send message

Количество: 1
Брой преглеждания: 2241
Дата на публикуване: Ср 28 Ноември 2012
Вашето местоположение: Гр. София
Искана цена: 15.00 Лв
Приблизителна цена за доставка: Няма
Състояние: Много добро
Желаете ли размяна: НЕ желая размяна
send message


Биография
Маршъл Маклуън е известен канадски културолог, педагог, теоретик и изследовател в областта на комуникациите и медиязнанието.
Хърбърт Маршал Маклуън е роден в Едмънтън, Албърта, Канада, на 21 юли 1911 г.
Баща му е бил застрахователен агент на недвижими имоти, майка му актриса.
Католик по произход, младият Хърбърт Маршал Маклуън проявява от рано афинитет към сложните енциклопедични познания. Демонстрира желание за разбиране на света и човешката природа. Чете много и разнообразни материали, по целия спектър на интелектуалното познание. В последствие в академичната си работа, той успява да наруши и опровергае доста догми и капсулации между модерните науки.
През 1928 г. Маклуън влиза да следва литература в университета на Манитоба, една от десетте провинции на Канада, където получава бакалавърска и магистърска степен. Печели златен медал на университета в областта на науките и изкуствата. Заминава на специализация във Великобритания, където през 1942 г. защитава докторска дисертация в университета на Кембридж. Темата на дисертацията е „Мястото на Томас Наш в изучаването на неговото време”.
През следващите четири години преподава в редица университети в САЩ.
В Сейнт Луис, Мисури, среща бъдещата си съпруга Корин Луис. От брака им се раждат шест деца.
През 1946 г. се завръща в университета в Торонто, Канада, където остава до края на преподавателската си кариера. Научната степен – професор, получава през 1952 г.
Идеолог и създател е на „Център за култура и технологии”, който отворя врати през 1963 г. Със създаването на Центъра, Маклуън се посвещава на изследвания на ефекта на електронните технологии върху човешката същност. Популярен и обичан от учениците и последователите си, той насърчава независимостта на ума и творчеството на мисълта във всичките си студенти.
С навлизането в епохата на господство от страна на масовите медии и особено на телевизията, Маклуън смело се противопоставя и посочва негативните влияния, които те могат да имат върху отделната личност. Служейки си с метафори, той не се притеснява да посочи рекламата, като манипулация в много по-голяма степен, отколкото се предполага. Пояснява последствията от наркотичното въздействие на мигновените комуникации, както и зависимостта, която изграждат към себе си. „Предвижда”, че персонализираните дози информация и технологии могат да доведат до фундаментална промяна в човешкото съзнание.
„Глобалното село” е фраза въведена в обръщение от Маршъл Маклуън, за да опише света, който се е „свил” до едно „село” от съвременните комуникации. Той оприличава мрежата на комуникационните системи на разгърната централна нервна система, окончателно свързала всеки с всеки в света. Метафората за единния глобален „организъм” на обществото, управляван от „централната нервна система” на медиите и комуникациите, означава обезсилване изобщо на етическото , което се редуцира до социално функциониране. Медиите, разширявайки всеки индивид, заедно с това го поставят в състояние на заплашена индивидуалност, на непрекъснато опасение от посегателство върху личния живот – както пряко – в случай на интерес от медиите към него, така и косвено – чрез хипнотичната безалтернативност на налаганите медийни образци. С известната формулировка „Средството е съобщението", той предизвиква истински революционен поврат в медиязнанието и определя развитието на медийната комуникация през целия 20. век, а както се оказва в последствие и за в бъдещето. Смисълът на прочутата формула на Маклуън се състои в тезата, че същността на съобщението не е в неговото съдържание, а в самото средство за комуникация. Не е важно какво се съобщава, а как. Самият начин на комуникация е вече информация.
Много от тези предвиждания, тълкувания и метафори са будели недоумение през 60-те години на 20. век. Нерядко те са били тълкувани погрешно. Много съвременници на Маклуън са го считали за луд и самозван учен. Това не го демотивира и спира, напротив, засилва проучванията му в интердисциплинарните области на когнитивната наука.
Въпреки придобитата световна известност и статус на медийно величие през 60-те години на миналия век, той бива низвергнат и забравен за дълго време. През 1979 г. редица здравни проблеми му нанасят тежък мозъчен удар, след който остава неспособен да говори, чете и пише. Умира в съня си на 31 декември 1980 г.

256страници,1995 година,меки корици

още
titite_11.jpg
titite_12.jpg
titite_13.jpg
titite_14.jpg
titite_English_for_Bulgarians_Part_One-Beginners.jpg
още



ПОЛЕЗНИ ЛИНКОВЕ: ФИЛМЧЕТА ЗА ДЕЦА | ЕНЦИКЛОПЕДИЯ ЦВЕТЯ | СНИМКИ НА ЦВЕТЯ | ФОРУМ ЗА ЦВЕТЯ
ЕНЦИКЛОПЕДИЯ БИЛКИ | САЙТ ЗА ВЪПРОСИ | ЕНЦИКЛОПЕДИЯ МОРЕТА | ФЛАШ ИГРИ | Flowers and gardening | World Travel Maps | Цветя.eu | Филателия България | Филателия Варна




Реклама в BgDomakinq.com | Контакт с нас | Блог на сайта | Карта на сайта | Декларация за поверителност


Собственикът на сайта не носи отговорност за достоверността на публикуваните обяви!